IMG_0068 - kópia

PÍSOMNÉ MATURITY 2017

V dňoch od 14. – 16. marca 2017 sa maturanti našej školy zaradili medzi 37 612 študentov, ktorí tieto dni absolvovali písomné maturitné skúšky a maturovali z povinného predmetu slovenský jazyk a literatúra. Prvá skúška preverila maturantov 14. marca práve zo slovenského jazyka a literatúry. Pozostávala z dvoch častí. V ranných hodinách čakal na študentov externý test a v poobedňajších hodinách písali slohovú prácu, ktorej tému si vybrali zo štyroch ponúkaných možností. Externý test mali možnosť absolvovať študenti aj elektronickou formou, ktorej sa zúčastnilo 14 maturantov. Ostatní študenti ostali verní písomnej forme. V rámci celého Slovenska si viac ako tri štvrtiny  maturantov zvolili spomedzi povinného cudzieho jazyka angličtinu. Aj na našej škole maturovali 15. marca všetci študenti z angličtiny. Opäť na nich čakal externý test a slohová práca, kde už možný výber témy nebol. Tohtoročnú tému uvítali skôr dievčatá, pretože ňou bola téma: Fashion and Clothing.  Niektorým študentom týmto dňom stres opadol a mohli sa tešiť na deň voľna. Na študentov, ktorí si vybrali  voliteľný predmet matematiku, ešte jeden náročný deň len čakal. Opäť si študenti mohli zvoliť absolvovanie maturitných testov z  matematiky elektronickou formou pomocou počítača. Na elektronickú maturitu sa v obidvoch predmetoch prihlásilo viac ako 1 500 žiakov z takmer 100 škôl. Takouto formou maturovali u nás všetci študenti z matematiky.

Už nám ostáva len dúfať, že výsledky písomných maturít budú viesť k spokojnosti nielen pedagógov, ale aj samotných študentov.

Mgr. Gajdošíková Oľga

Dojmy maturantov:

Mária Cibuľová, študentka 4.G,  o maturite zo SJL a ANJ

Mária Cibuľová
„Moje dojmy z maturity boli také, že keď som si sadla do lavice mala som pocit, že nič neviem. Bála som sa, ale nakoniec som mala celkom dobré pocity. V testoch nás chceli veľakrát nachytať a prekvapilo ma najmä veľa otázok z gramatiky. Určite maturitu netreba podceňovať, ale zas určite to netreba preháňať so stresom.“

Alexandra Ladzianska, študentka 4.G,  o maturite z ANJ

Alexandra Ladzianska

„Ako tradične, začali sme s Listeningom, ktorý pozostával z 3 častí. Myslím si, že prvá časť bola najjednoduchšia a posledná najťažšia. Celkovo hodnotím tento Listening ako dosť obtiažny. Nasledovala slovotvorba, ktorá sa mi nezdala príliš náročná, ale určite pomohlo aj to, že som ju poctivo trénovala. Posledná sekcia bol Reading, na ktorý nezostávalo veľa času a hlavne sa stalo, že som sa nevedela rozhodnúť medzi možnosťami, takže Reading bol sčasti tipovačka. Musím však podotknúť, že celkovo mám dobrý pocit z testu, čo sa o slohu nedá povedať. Téma Fashion and Clothing a daná osnova záchytných bodov mi vôbec nesadla. Určite by som sa viac potešila téme Sport alebo Art.“

Ján Lupták, študent 4.G,  o maturite z MAT

Ján Lupták

„Matematika bola pre mňa dosť náročná,  ale nebolo to vôbec prekvapivé,  nič iné som ani neočakával. Nakoniec som  písomnú časť zvládol a už má čaká len ústna maturita. Z matematiky aj slovenského jazyka a literatúry sme mali možnosť využiť elektronickú formu  maturitnej skúšky, tak som sa tejto možnosti chopil a nemôžem ani trochu ľutovať. Všetko bolo prehľadne urobené, na jednoduchej a ľahko pochopiteľnej platforme.  Najväčšou výhodou boli výsledky,  ktoré mi ihneď po odovzdaní testu boli predložené, a tým má ušetrili od ďalšieho mesiaca plného stresu a čakania na výsledok mojej práce.“

Karin Maliniaková, študentka 4.G,  o maturite z MAT

Karin Maliniaková

„Moje dojmy z písomnej maturity z matematiky sú rôzne. Stres som našťastie vôbec nepociťovala tak ako pre angličtinou. Zo začiatku som si dokonca myslela, že to bude ľahký test, keďže prvých 5  príkladov som bez akýchkoľvek problémov mala za chvíľu vypočítaných. No potom, to už bolo o dosť náročnejšie a s niektorými príkladmi som sa riadne natrápila. Veľkou výhodou bolo to, že som maturovala elektronicky, čiže na počítačoch. Bolo to pekne prehľadné, čiže sa nemohlo stať, že by som na nejaký príklad zabudla. A tiež sa mi páčilo, že sme stále videli koľko času nám zostáva dokonca. Avšak tou najväčšou výhodou elektronickej maturity je to, že sme sa dozvedeli percentá hneď po dopísaní testu. A tak sa už nemusím trápiť nad tým, či som zmaturovala alebo nie a môžem už len oslavovať. Určite odporúčam aj budúcim maturantom ísť maturovať elektronicky, či už slovenčinu alebo matematiku.“

Adrián Golian, študent 4.G,  o maturite zo SJL

Adrian Golian

„Maturitu zo slovenčiny môžem zhodnotiť veľmi pozitívne. Som rád, že som mal možnosť maturovať E-formou a dozvedieť sa tak výsledky testu ihneď po jeho napísaní. Avšak test sa mi zdal byť ťažší ako po predchádzajúce ročníky. Možno to bolo len tým stresom. A čo sa týka slohu, myslím si že “bezpečnou témou” bol výber rozprávania.“

Písomné Maturity 2017