Na Zlaté stezce

Každá budova, každá škola, každý z nás máme svoju históriu. Tá naša je krátka, ale história škôl žije v generáciách svojich žiakov. Mnohí z nás sa radi vraciame do svojich „alma mater“. O tom, že je to pravda, sme sa mohli presvedčiť počas posledného septembrového víkendu. Práve vtedy sa totiž delegácia krupinského Gymnázia A.Sládkoviča pod vedením Mgr.Eleny Illanitzovej mala možnosť zúčastniť výnimočných osláv. Naše družobné Gymnázium na Zlaté stezce v Prachaticiach, s ktorým už takmer 35 rokov máme nadviazané priateľské kontakty, oslavovalo 111. výročie svojej budovy.

Historická budova gymnázia je jednou z dominánt mesta tohto čarovného juhočeského mestečka. Už na prvý pohľad zaujme svojou ozdobenou fasádou. Za vonkajším dojmom v ničom nezaostáva ani vnútorné vybavenie budovy. Všetky triedy sú zrekonštruované, vybavené rôznou technikou, ktorá v nemalej miere uľahčuje výchovný a vzdelávací proces.

Gymnázium malo pre svojich návštevníkov pripravený bohatý program, ktorý sa začal už o ôsmej ráno. Na pôde školy privítalo súčasných i bývalých pedagógov, súčasných i bývalých žiakov, a samozrejme viacerých hostí. V aule sa uskutočnil koncert Pošumavskej komornej filharmónie. A potom boli oslavy slávnostne otvorené prejavom riaditeľa školy, Mgr.Alexandra Zikmunda. V ňom priblížil históriu školy a pochválil sa výsledkami jej absolventov. Ďalej nasledovali príhovory pozvaných hostí. Medzi inými to bol zástupca mesta, zástupkyňa Juhočeského kraja, ktorý je zriaďovateľom školy, náš príhovor i príhovor predstaviteľa ďalšej družobnej školy. Vystúpili i niektorí pedagógovia a bývalí žiaci. Po slávnostnom otvorení sme mali možnosť nahliadnuť do učební a prezrieť si ich vybavenie.

Ďalšou časťou osláv bol slávnostný pochod mestom. Na čele kráčali mažoretky sprevádzané žiackou dychovou kapelou. A za nimi sa vinula stuha pedagógov, hostí a bývalých žiakov, ktorí boli zoradení podľa roku ukončenia štúdia. Všetci smerovali na Veľké námestie, ktoré každého očarí svojou majestátnosťou. Keďže na tomto mieste sa zhromaždilo väčšie množstvo návštevníkov než v aule, opätovne zazneli niektoré príhovory. Celé zhromaždenie vyvrcholilo nezvyčajnou udalosťou. Gymnázium je inštitúciou s dlhou existenciou a v miestom múzeu je vystavená jeho vlajka. Predstavitelia školy však využili tento slávnostný okamih a predstavili verejnosti novú vlajku, ktorá bola slávnostne posvätená. Na konci zhromaždenia zaznelo slávnostné Gaudeamus igitur.

Záverečnou časťou osláv bolo spoločné posedenie absolventov a pedagógov. Tak sa mnohí z nich vo svojich rozhovoroch vrátili do študentských čias a zaspomínali na časy dávno zašlé.
Moji dvaja kolegovia, Mgr.Illanitzová a PhDr.Hromadík už mali možnosť navštíviť Prachatice. Pre mňa to bola prvá návšteva a určite nie posledná. Pevne verím, že naše výmenné pobyty budú pokračovať a že aj naďalej budú vznikať nové a pevné priateľstvá. Naši študenti využijú možnosť navštíviť toto nádherné mesto už v jarných mesiacoch, kedy sa uskutočnia výmenné pobyty. Získajú tým to, čo človeka v jeho podstate najviac obohacuje. Získajú priateľov. A tým sa mnohí nemôžu pochváliť. Takže dúfam, že čoskoro v našom meste zaznie nám tak známa a blízka čeština.

Mgr. Kružliaková