Pracovníci Slovenskej akadémie vied na našej škole

Dňa 18. októbra 2017 sme mali možnosť na pôde našej školy  a SOŠOaS privítať pracovníkov Slovenskej akadémie vied.  SAV je vedecká inštitúcia, ktorej hlavnou úlohou je rozvoj vedy, vzdelanosti, kultúry a ekonomiky. Hlavným poslaním SAV je realizovať základný a aplikovaný výskum v oblasti  techniky, prírodných, humanitných a spoločenských vied. Predsedníctvo SAV prijalo Programové vyhlásenie na obdobie 2017-2021, kde sa v časti SAV užitočná pre Slovensko, časť Vzdelávanie, hovorí o spolupráci SAV so strednými školami.   Ich cieľom v tejto oblasti je hľadať možnosti realizácie časti výuky v laboratóriách na ústavoch a vytvorenie špecializovanej webovej podstránky pre stredoškolských pedagógov a študentov.  Sme veľmi radi, že sme mohli privítať troch vedeckých pracovníkov. Študenti našej školy spolu so študentmi SOŠOaS, žiakmi ZŠ E.M. Šoltésovej, ZŠ J.C. Hronského a ZŠ A. Matulu zo Sebechlieb boli rozdelení na 3 skupiny. V prvej skupine sme mali možnosť  dozvedieť sa viac o téme z predmetu dejepis.  Prednášajúci Mgr. Jakub Drábik, PhD. nám zaujímavo porozprával o vzniku fašizmu, o pôvode a význame tohto pojmu, o prejavoch fašizmu, o dehumanizácii a následkoch jej vplyvu. V druhej skupinke sa diskutovalo o téme z chémie. Študenti sa od Mgr. Martina Venharta, PhD. dozvedeli o mýtoch v chémii, čo je chemická látka , o GMO, či o chemtrails. V poslednej skupine bol prednášajúcim RNDr. Michal Prochádzka, PhD., ktorý v rámci predmetu fyzika študentom porozprával o jeho začiatkoch a prvých kontaktoch s fyzikou.  Postupne sa študenti počas prednášky dozvedeli ako funguje urýchľovač v CERN-e (Európska organizácia pre jadrový výskum) a o vynáleze vedcov z Fyzikálneho ústavu SAV, ktorý pomenovali Experiment IS521 –  Spektrometer TATRA. Ide o mechanický systém, ktorý skúma deformáciu jadra atómu v momente jeho zrodu. Prístroj pracuje vo vákuu a v jeho vnútri je obrovská radiácia. Projekt je špičkou v oblasti skúmania fyziky atómových jadier v CERN-e.

Ďakujeme Mgr. Monike Hucákovej a vedeckým pracovníkom za ich návštevu a obohatenie o nové poznatky zo zaujímavých tém. Ďakujeme žiakom a pedagógom základných škôl za ich účasť na tejto besede. Ďakujeme študentom a pedagógom SOŠOaS za ich účasť.

Pracovníci Slovenskej akadémie vied