Projekt v rámci programu ERASMUS+

Easmus

Názov projektu: Životný štýl a jeho vplyv na životné prostredie v regiónoch Chorvátska a Slovenska.
Číslo projektu: 2021-1-SK01-KA122-SCH-000014136
Typ aktivity: skupinová mobilita žiakov
Celkový grant: 30 190 €
Trvanie projektu: 1.9.2021 – 31.8.2022

Zmluva Erasmus+

Kontext projektu: Do učebného plánu našej školy boli zaradené nové predmety: Environmentálna výchova, Zdravý životný štýl a Aplikovaná ekonómia. Realizáciou nášho projektu sme chceli zatraktívniť tieto predmety študentom, uviesť teoretické poznatky do praxe a následne aplikovať získané poznatky vo výučbe týchto predmetov. Náš projekt bol zameraný na porovnanie životného štýlu a jeho vplyvu na životné prostredie v regiónoch Chorvátska a Slovenska. Gymnázium Andreja Sládkoviča v Krupine a Gimnazija dr. Ivana Kranjčeva v Durdevači sú svojím zameraním, počtom žiakov a prístupom vo vzdelávaní veľmi podobné. Mesto Durdevac je svojím charakterom, polohou a počtom obyvateľov taktiež veľmi blízke nášmu mestu a nášmu regiónu. Práve preto boli škola aj región ideálne na realizáciu cieľov nášho projektu.
Cieľ projektu: Realizáciou nášho projektu sme chceli motivovať ľudí ako zmeniť životný štýl a prispieť tak k zlepšeniu životného prostredia v našom regióne a v spoločnosti. Úlohou študentov bolo reprezentovať a predstaviť svoju školu, mesto a región a porovnať jednotlivé aspekty života v oboch regiónoch. Aktivity študentov boli zamerané na zistenie výskytu civilizačných ochorení v oboch regiónoch a vplyv životného prostredia a životného štýlu obyvateľov na ich výskyt. Chceli sme zistiť a porovnať ako ľudia v oboch regiónoch trávia ich voľný čas, ako sa stravujú, ako pristupujú k životnému prostrediu a aký dopad to má na ich zdravie a výskyt civilizačných ochorení. Zaujímalo nás, čo majú naši obyvatelia spoločné z historického hľadiska našich spoločných slovanských predkov v oblasti stravovania a životného štýlu. Chceli sme porovnať životný štýl ľudí žijúcich v malom meste ale aj vo veľkých mestách v Chorvátskom vnútrozemí prehliadkou hlavného mesta Zágreb a okresného mesta Koprivnica a spoznať jedinečný prírodný úkaz v tejto oblasti Durdevacki pijesci, púšť vo vnútrozemí Chorvátska. V neposlednom rade sme sa chceli naučiť niekoľko užitočných fráz v chorvátskom jazyku.

Aktivity, výsledky projektu

DOTAZNÍK-výsledný výstup

Tradičné jedlá regiónu Durdevac

Tradičné jedlá nášho regiónu