Konáme v oblasti zmeny klímy

Konáme v oblasti zmeny klímy – schválenie

Program SK-Klíma

Iceland Lichtenstein norway grants          logo MŽP

Náš projekt  “Konáme v oblasti zmeny klímy”, získal grant z Nórska v sume 22 212 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 1500 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.  Cieľom projektu je podpora edukačných projektov škôl na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a súčasne prispôsobovaní sa zmene klímy, založených na mäkkých opatreniach v prepojení na praktickú implementáciu tvrdých technických opatrení v priestoroch škôl a v školských areáloch. Cieľom je podporiť zakomponovanie najnovších vedeckých poznatkov, inovatívnych prístupov a osvedčených postupov ako prispieť k zmierneniu klimatických zmien a ako sa pripraviť na dôsledky zmeny klímy v každodennom živote do environmentálnej výchovy a vzdelávania žiakov vrátane osvety pre širokú verejnosť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.“

Informácie o našom projekte:

Správca programu:  Ministerstvo životného prostredia SR web
Prijímateľ:  Gymnázium Andreja Sládkoviča

Projektový partneri:
Partner 1: Základná škola Jozefa Cígera Hronského Krupina
Partner 2:  Mestské lesy s.r.o. Krupina
Partner 3: Mesto Krupina

Partnerská dohoda k projektu “Konáme v oblasti zmeny klímy” číslo ACC03P15 je zverejnená TU

Výstup projektu: zvýšená odolnosť voči zmene klíme a schopnosť reagovať na zmenu klímy v rámci cieľových území

Aktivity:
1. Environmentálne vzdelávanie: aktualizácia učebných osnov, zapracovanie prvkov enviro výchovy do predmetov fyzika, chémia, biológia, zdravý životný štýl. Vypracovanie pracovných listov atď.
2. Vybudovanie eko-pedagogických/školiacich oblastí: vybudovanie pocitového chodníka, vybudovanie náučného chodníka, budovanie hmyzích domčekov.
3. Úspora energie, podpora vhodnej mikroklímy: využitie solárnej energie na vonkajšie osvetlenie školského areálu. Podpora vhodnej mikroklímy pre žiakov – fontána poháňaná slnečnou energiou.
4. Prvky zelenej infraštruktúry – zelená stena: vybudovanie zelenej steny vo vnútri areálu školy.
5. Vybavenie na triedenie odpadu: inštalácia zberných košov na triedenie odpadu a kompostovanie. Inštalácia povrchových zberných nádob na dažďovú vodu.
6. Zvýšenie podielu zelene:  partner č. 1 – výsadba drevín
7. Aktivity na zvyšovanie povedomia, propagácia: šírenie propagácie
8. Publicita a prierezové aktivity: sledovanie kvality ovzdušia, zrážok a vody. Prezentácia na webe atď.

Environmentálne vzdelávanie – učebné osnovy:

Zdravý životný štýl
Environmentálna výchova
Biologia
Fyzika
Chémia

Environmentálne vzdelávanie – pracovné listy:

Fyzika
Energia a jej zdroje
Vodná energia
Slnečná energia
Meteorologická stanica
Veterná energia

Chémia
Spotreba vody
Kvalita vody
Skleníkový efekt a klimatické zmeny
Odpady a recyklácia

Video záznam zo záverečnej konferencie k projektu 23.6.2022

Video – propagácia projektu

Konáme v oblasti zmeny klímy

V rámci nášho Environ projektu : „Konáme v oblasti zmeny klímy  .“ (ClimaEdu).

Žiaci GAS Krupina, SOŠOaS Krupina, spoločne so žiakmi  Základnej školy J. C. Hronského,  dňa 15. 11. 2021 vysádzali v parku základnej školy dreviny a rastliny na budovanie parkovej zelene školy.

Aktivity Environ projektu
Štvrté poschodie - zeleň.

V rámci aktivít projektu realizovalo  aktivitu :  informovanie  verejnosti  na Gazdovskom jarmoku, ktorého organizátorom bolo Mesto Krupina. Jarmok sa konal dňa 29.4.2022   v priestoroch amfiteátra mesta.

Žiaci si zriadili informačný stánok, kde  verejnosť prostredníctvom prezentácie, letákov a diskusiou informovali o našom environprojekte.  Každému záujemcovi, poskytli informácie aj propagačných materiálov, vytvorených študijných materiálov v rámci projektu. Každý informovaný účastník podpísal prezenčnú listinu, že  bol  žiakmi informovaný  o aktivitách  projektu “ Konáme v oblasti zmeny klímy.“

GAS enviro GJ 28.4.2022

Gazdovský jarmok