Konáme v oblasti zmeny klímy

Konáme v oblasti zmeny klímy – schválenie

Program SK-Klíma

Iceland Lichtenstein norway grants          logo MŽP

Náš projekt  “Konáme v oblasti zmeny klímy”, získal grant z Nórska v sume 22 212 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 1500 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.  Cieľom projektu je podpora edukačných projektov škôl na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a súčasne prispôsobovaní sa zmene klímy, založených na mäkkých opatreniach v prepojení na praktickú implementáciu tvrdých technických opatrení v priestoroch škôl a v školských areáloch. Cieľom je podporiť zakomponovanie najnovších vedeckých poznatkov, inovatívnych prístupov a osvedčených postupov ako prispieť k zmierneniu klimatických zmien a ako sa pripraviť na dôsledky zmeny klímy v každodennom živote do environmentálnej výchovy a vzdelávania žiakov vrátane osvety pre širokú verejnosť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.“

Informácie o našom projekte:

Správca programu:  Ministerstvo životného prostredia SR web
Prijímateľ:  Gymnázium Andreja Sládkoviča

Projektový partneri:
Partner 1: Základná škola Jozefa Cígera Hronského Krupina
Partner 2:  Mestské lesy s.r.o. Krupina
Partner 3: Mesto Krupina

Partnerská dohoda k projektu “Konáme v oblasti zmeny klímy” číslo ACC03P15 je zverejnená tu

Výstup projektu: zvýšená odolnosť voči zmene klíme a schopnosť reagovať na zmenu klímy v rámci cieľových území

Aktivity:
1. Environmentálne vzdelávanie: aktualizácia učebných osnov, zapracovanie prvkov enviro výchovy do predmetov fyzika, chémia, biológia, zdravý životný štýl. Vypracovanie pracovných listov atď.
2. Vybudovanie eko-pedagogických/školiacich oblastí: vybudovanie pocitového chodníka, vybudovanie náučného chodníka, budovanie hmyzích domčekov.
3. Úspora energie, podpora vhodnej mikroklímy: využitie solárnej energie na vonkajšie osvetlenie školského areálu. Podpora vhodnej mikroklímy pre žiakov – fontána poháňaná slnečnou energiou.
4. Prvky zelenej infraštruktúry – zelená stena: vybudovanie zelenej steny vo vnútri areálu školy.
5. Vybavenie na triedenie odpadu: inštalácia zberných košov na triedenie odpadu a kompostovanie. Inštalácia povrchových zberných nádob na dažďovú vodu.
6. Zvýšenie podielu zelene:  partner č. 1 – výsadba drevín
7. Aktivity na zvyšovanie povedomia, propagácia: šírenie propagácie
8. Publicita a prierezové aktivity: sledovanie kvality ovzdušia, zrážok a vody. Prezentácia na webe atď.