Vedomostná súťaž o olympizme

V dňoch 13. a 14. júna sa študentky Radka Kresanová, Patrícia Stanková a Katarína Miškovová (sexta), zúčastnili celoslovenského kola Vedomostnej súťaže o olympizme v Novákoch a skončili na krásnom treťom mieste. K tomuto umiestneniu výrazne dopomohla aj pani profesorka Tomusová, ktorá spomínané študentky pripravovala.

Na celoštátne kolo sa postupovalo z prvého miesta na regionálnom kole. To naše sa konalo 28.mája v Banskej Bystrici. Z iných regiónov postúpili študenti z gymnázií v Žiline, Šahách, Lučenci, Novákoch, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Prešove a športového gymnázia v Bratislave.

Prvý deň prebiehala súťaž a súťažilo sa v štyroch kolách. Prvý bol vedomostný test, po ktorom nasledovala beseda so slovenskými športovcami. Ďalšie tri kolá pozostávali z ústnych odpovedí na témy: 15 rokov SOV a SOA / OH v Pekingu / olympijská charta. Súťažiacich hodnotila porota, ktorej predsedom bol pán profesor Grexa. Ďalšími členmi boli bývalá československá skokanka do výšky Mária Mračnová a tiež významná osobnosť československého volejbalu pán Golian a ďalší. Ocenenia za prvé dve miesta si zaslúžene odniesli študenti z Prešova a Liptovského Mikuláša.

Voľné chvíle po súťaži mohli študenti využiť rôzne. Napokon sa všetci stretli vo vodnopólovom centre v Novákoch neďaleko dejiska súťaže, kde prebiehali Majstrovstvá Slovenska dorastencov vo vodnom póle. Všetkých tento nie veľmi rozšírený šport na Slovensku zaujal. Nasledujúci deň bol v znamení športu a nezvyčajnej hry zvanej ringo. Páni profesori zatiaľ navštívili pána primátora Novák. Po výdatnom obede sa študentky našej školy pobrali domov.

Mgr. Gabriela Tomusová