Stručná charakteristika školy

Gymnázium A. Sládkoviča v Krupine je všeobecnovzdelávacia vnútorne diferencovaná škola, ktorá pripravuje predovšetkým na štúdium na vysokých školách. 8-ročné gymnázium je študijný odbor nový, ale o to progresívnejší. Kladie dôraz hlavne na štúdium cudzích jazykov – čo deklaruje aj svojím zameraním. Žiaci si majú možnosť zvoliť zo 4 svetových jazykov ( ANJ, FRJ, NEJ, RUJ). Prvý cudzí jazyk – ANJ sa zavádza už od prímy, druhý od tercie. Nezabúdame ani na počítačovú gramotnosť. Študenti majú už od prímy zavedený predmet informatika, v rámci ktorého dokonale zvládnu prácu s počítačom na vysokej úrovni. Naši žiaci dosahujú výborné výsledky v rôznych regionálnych súťažiach aj v rámci okresu prípadne i kraja.

Študijné odbory:

7902 J gymnázium

7902500 gymnázium 4 – ročné

7902573 gymnázium 8 – ročné

Nároky na prijatého žiaka

Do 4. ročného gymnázia sú prijímaní žiaci, ktorí úspešne ukončili 9. ročník ZŠ. V kritériách na prijatie je zohľadnený prospech dosiahnutý v posledných ročníkoch ZŠ, výsledky Monitoru zo SJL a MAT. V školskom roku 2008/09 sa neotvorila príma osemročného gymnázia. Je to dôsledok útlmu tohto typu škôl na základe dlhodobého plánu MŠ.

Učebný plán

Vyučovací proces sa realizuje v zmysle učebných plánov, ktoré boli schválené MŠ. V učebných plánoch prevláda teoretická výuka. Teoretické vedomosti sú aplikované v praktických cvičeniach a  v  seminároch hlavne v  prírodovedných predmetoch a v informatike. Gymnázium je všeobecnovzdelávacia škola, ktorá pripravuje žiakov predovšetkým na vysokoškolské štúdium. Dbá o jednotu výchovy a vzdelávania, spojenie školy so životom, usiluje sa o všestranný rozvoj osobnosti mladého človeka, vychováva ho v zmysle vedeckého poznania a v súlade so zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie. Formuje jeho intelektuálny a mravný rozvoj, poskytuje estetickú, etickú, náboženskú, zdravotnú, telesnú a ekologickú výchovu.
Organizáciu maturitných skúšok upravuje Zákon č.245/2008 z 22.mája 2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Vyhláška Ministerstva školstva SR č.318/2008 z 23.júla 2008 o ukončovaní štúdia na stredných školách a Vyhláška Ministerstva školstva SR č.405/2009 o uznávaní náhrady maturitnej skúšky z cudzieho jazyka.