BESEDA O ŽIVOTE J. C. HRONSKÉHO

Dňa 14. októbra sa žiaci 3. a 4. ročníka zúčastnili besedy pri príležitosti 120. výročia narodenia Jozefa Cígera Hronského. Na besede so žiakmi diskutovali literárny historik a pracovník Národného biografického ústavu Slovenskej národnej knižnice Doc. PhDr. Augustín Maťovčík spoločne s historikom PhDr. Miroslavom Lukáčom. Na besede nás oboznámili so základnými faktami o slávnom spisovateľovi, pričom nevynechali ani jeho prepojenie s naším mestom, v ktorom taktiež prežil časť svojho života. Nechýbali aj fakty a zaujímavosti o jeho literárnych začiatkoch a publikovaní v časopise Hontiansky Slovák, o jeho správcovskej činnosti v Matici Slovenskej alebo o jeho úteku  do Talianska a následne do Argentíny. Doc. Maťovčík spomínal aj na jeho skúsenosti s bývalým riaditeľom našej školy – Ladislavom Fonódom, ktorý mu značne pomohol pri publikácii o živote Jozefa Cígera Hronského. Na záver besedy nás miestny historik pán Lukáč pozval na práve prebiehajúcu výstavu o živote Jozefa Cígera Hronského – Domov bol jeho vesmírom, ktorá prebieha do 10. decembra v Múzeu Andreja Sládkoviča v Krupine.

Ján Šebian (4.G)

Beseda o živote J. C. HRONSKÉHO