385531107_332004772650262_7419939962589310041_n

26.9. – Európsky deň jazykov

Deň, ktorý má zdôrazniť jazykovú a kultúrnu rozmanitosť Európy. Deň, ktorý je každoročne od roku 2001 oslavou bohatstva jazykov koexistujúcich v Európe.

Len v nej je viac ako 225 jazykov, pričom do tohto počtu nie sú zahrnuté jazyky, ktoré sa na kontinent dostali v dôsledku migrácie. „Európsky deň jazykov nám pripomína, že učenie sa jazyka je krokom k otvorenosti a rešpektovaniu iných kultúr,“ hovorí generálna tajomníčka Rady Európy Marija Pejčinović Burić. V mnohých krajinách Európy sa pri príležitosti 22. výročia jazykovej a kultúrnej rozmanitosti konajú rôzne iniciatívy, vrátane tých školských. Na našom gymnáziu v Krupine sme si tento významný deň pripomenuli prostredníctvom veľkých osobností. Na malú chvíľu nás navštívila kráľovná Alžbeta II., John Lenon, Harry Potter, Alexander Sergejevič Puškin, Mária Terézia, Rodger Federer a iné európske osobnosti. Porozprávali sme sa po anglicky, nemecky, aj rusky, ochutnali typické maškrty Anglicka, Nemecka, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Rakúska a Ruska. Ďakujeme našim vynikajúcim študentom II.G, ktorí excelentne vniesli historické a súčasné vedomosti o týchto osobnostiach študentom-nováčikom z I.G. Podčiarknuté usmernením p. profesorky geografie Mgr. Gajdošikovej, p. profesorky anglického jazyka Mgr. Korčokovej a p. profesorky ruštiny Mgr. Rievaj sa náš DEŇ naozaj vydaril.
Mgr. Mária Rievaj
26.9. - Európsky deň jazykov