Deň študentstva 17. november

Dňa 17. novembra slávime Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý je od roku 2001 na Slovensku štátnym sviatkom. Treba zdôrazniť, že v tento deň si pripomíname Medzinárodný deň študentstva, pretože práve v tento deň, roku 1939, vyšli študenti pražských vysokých škôl do ulíc, aby bojovali proti nacistickej okupácii. História sa opakovala presne o 50 rokov, kedy študenti opäť vyšli do ulíc a bojovali proti komunistickej nadvláde.

17. november 1989 bol v Československu dňom zmeny. Študenti svojou odhodlanosťou a odvážnosťou porazili politické násilie, utláčanie a pocit neslobody. Z toho dôvodu sú študenti dôležitou súčasťou nášho sveta, sú predpokladom rozvoja našej spoločnosti a naša budúcnosť.

Gymnázium Andreja Sládkoviča v Krupine si každý rok pripomína tento sviatok aktivitami pre študentov. Aj tento rok sme sa všetci stretli v telocvični našej školy, kde nás privítali študenti školskej rady. Nasledovalo vyhodnotenie ankety, do ktorej sa mohli zapojiť všetci študenti školy. V ankete hlasovali za učiteľov v piatich kategóriách. V kategórii najvtipnejšia učiteľka vyhrala p. p. Dutkievičová, učiteľom s najlepším výkladom je podľa študentov p. p. Vereš, najlepší prístup k žiakom má jednoznačne p. p. Plichtová a za najsympatickejšiu učiteľku a učiteľku s najkrajším úsmevom si študenti zvolili p. p. Parobkovú. Výhercom ankety študenti srdečne zablahoželali a obdarovali ich kvetinkou a udelili im diplom.

Novinkou tohtoročného Dňa študentstva bolo predstavenie našich dvoch študentov, a to Ivky Pupavovej a Martina Kocmana. Ich predstavenie so skupinou Vlčí tesák prezentovalo historický šerm. Obaja sa rozhodli venovať tejto téme v rámci Stredoškolskej odbornej činnosti, a preto ju takto chceli prezentovať aj svojim spolužiakom.

Tento rok si zástupcovia Študentskej školskej rady GAS a OA Krupina pripravili 11 aktivít, do ktorých sa zapojili všetci študenti a učitelia Gymnázia a Obchodnej akadémie v Krupine. Nemohli chýbať športové činnosti ako futbal, volejbal, „veslovanie“, súťaž v elektronických šípkach a zumba. Niektorí sa zúčastnili besedy s našimi študentkami Barbarou Kráľovičovou a Betkou Fekiačovou zo 4.A, ktoré strávili 10 mesiacov v USA. Svojim spolužiakom prezentovali svoj pohľad na život a štúdium v zahraničí. Ostatní sa mohli zúčastniť ďalších zaujímavých aktivít ako film, čitateľský klub, spoločenské hry a tvorivé dielne, kde vytvárali ozdoby na vianočnú výzdobu školy.

Veľký úspech mala beseda so športovcami, tentokrát nás navštívili naši olympionici. V chôdzi na 50 km nás reprezentujú Matej Tóth a Miloš Bátovský a v chôdzi na 20 km preteká Anton Kučmin. U študentov mali veľký úspech, dôkazom toho bolo veľké množstvo otázok zo strany študentov. Po besede športovci rozdávali karty s podpismi a všetci sme mali možnosť prezrieť si medaily ich úspechov.

Tohtoročný Deň študentstva mal medzi žiakmi, ale i učiteľmi úspech a už teraz sa tešíme na budúci rok!

Mgr. Oľga Parobková