GYMNAZISTA TOMÁŠ SA STAL VEĽVYSLANCOM PRE MLADÝCH NA SLOVENSKU

Tomáš Kohút z II.G sa v piatok 29. apríla 2016 stal víťazom celoslovenskej študentskej súťaže Veľvyslanectvo mladých. Vyhlasovateľom súťaže je týždenník Slovenka a organizačne nad súťažou dozerá riaditeľka vydavateľstva STAR production, pani Mária Reháková. Princípom projektu je vytvorenie pozície „veľvyslanec mladých“ na Slovensku. Môže sa ním stať študent strednej školy so sídlom na území Slovenska. Aby túto pozíciu získal, musí vypracovať projekt zameraný na čokoľvek, čo by prispelo ku skvalitneniu života mladých ľudí vo svojom meste.

Tohto roku sa do projektu zapojilo viac ako 50 študentov. Do finále sa porota rozhodla vybrať sedem z nich. Sme veľmi hrdí na to, že Tomášovi sa podarilo dostať do tohto užšieho výberu, svojím projektom Krupinská bajkovačka zaujať odbornú porotu pod vedením veľvyslanca Veľkej Británie, A.J.Gartha a ukázať na takomto celoslovenskom fóre, že študenti krupinského gymnázia sú schopní konkurovať študentom ktoréhokoľvek slovenského gymnázia. Tomášovi sa podarilo poraziť študentov z bilingválneho Gymnázia v Košiciach, z Gymnázia v Nitre, v Snine, v Detve a dokonca aj študentku Gymnázia J.G.Tajovského v Banskej Bystrici.

Študenti obhajovali svoje projekty v cudzom jazyku – v anglickom alebo nemeckom. Tomáš si vybral pre svoju obhajobu angličtinu a s rozvahou odpovedal na všetky otázky porotcov, ktoré boli rovnako v angličtine To, že svojím nápadom ich skutočne zaujal, bolo zrejmé aj z podstatne vyššieho počtu otázok, ktoré mu boli položené v porovnaní s ostatnými súťažiacimi. Tomáš sa vo svojom projekte zameral na vytvorenie a rozšírenie cyklistických trás v oblasti Krupiny a na ich prepojenie s turisticky zaujímavými miestami v okolí. Na porotu zapôsobil nielen tým, že tento zámer je v súlade s rozvíjaním zdravého životného štýlu mladých ľudí, ale určite aj tým, že je skutočne realizovateľný pri minimálnych finančných aj ľudských zdrojoch.

Tomáš sa teda môže právom tešiť z toho, že sa stal Veľvyslancom mladých na Slovensku pre rok 2016, aj z krásnych cien, akými jazykový pobyt v Oxforde a deň strávený s veľvyslankyňou Rumunskej republiky Stelutou Arhire nepochybne sú. Ešte raz srdečne gratulujeme!

Mgr. Monika Strehárová

ROZHOVOR s Tomášom Kohútom:

Linky na články:

Gymnazista Tomáš sa stal veľvyslancom pre mladých