Gymnazisti si pripomenuli 17. november

Gymnázium A. Sládkoviča a Obchodná akadémia si každý rok pripomína udalosti zo 17. novembra v roku 1939. V tento deň vyšli študenti pražských vysokých škôl do ulíc, aby bojovali proti nacistickej okupácii. Počas tejto demonštrácie poslali viac ako tisíc študentov do koncentračných táborov a popravených bolo až deväť študentov.

História sa opakovala presne o 50 rokov, kedy študenti vyšli opäť do ulíc. Podobne ako v roku 1939 aj v novembri 1989 zohrali najmä v Prahe a v Bratislave významnú úlohu študenti vysokých škôl. Dňa 17. novembra slávime Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý je od roku 2001 štátnym sviatkom na Slovensku.

Gymnázium Andreja Sládkoviča a Obchodná Akadémia v Krupine si každý rok pripomína tento sviatok aktivitami pre študentov.

Ako každý rok, aj tento rok sme sa všetci stretli v telocvični našej školy, kde nás privítali študenti školskej rady. Nasledovalo vyhodnotenie ankety, do ktorej sa mohli zapojiť všetci študenti. V ankete študenti hlasovali za učiteľov v šiestich kategóriách. V kategórii  najvtipnejšia učiteľka vyhrala p. p. Dutkievičová, učiteľom s najlepším výkladom je podľa študentov p. p. Vereš, najlepší prístup k žiakom má jednoznačne p. p. Holíková  a za najsympatickejšiu učiteľku a učiteľku s najkrajším úsmevom si študenti zvolili p. p. Gajdošíkovú. Tento rok pribudla aj nová kategória, a to učiteľka s najvyššou intenzitou hlasu, ktorou sa stala p. p. Dutkievičová. Výnimočnú cenu dostala p. p. Šumichrastová, ktorá sa stala najobľúbenejšou profesorkou Obchodnej akadémie.  Výhercom ankety študenti srdečne zablahoželali a obdarovali ich diplomom a kvetinkou.

Tento rok si  zástupcovia Študentskej školskej rady GAS a OA Krupina pripravili 11 aktivít, do ktorých sa zapojili všetci študenti a učitelia Gymnázia a Obchodnej akadémie v Krupine. Nemohli chýbať športové činnosti ako basketbal, stolný tenis a šípky. Študenti plní energie mali možnosť vybúriť sa na zumbe, ktorú viedla p. Ing. Barbara Machalová.  Medzi ďalšie zaujímavé aktivity patril film s tematikou z druhej svetovej vojny, čitateľský klub, počítačový klub,  spoločenské  hry a  tvorivé dielne, kde študenti vytvárali ozdoby na vianočnú výzdobu školy. Tohtoročnou novinkou bola aktivita karaoke, kde mali študenti možnosť zaspievať si tie najväčšie hudobné hity. Autorom a koordinátorom tejto činnosti bola študentka Nika Sýkorová z 2.B. Veľký úspech mala beseda s bežcom Vladimírom Výbošťokom z Banskej Bystrice. Pán Výbošťok je považovaný za najrýchlejšieho muža planéty vo vekovej kategórii mužov nad 65 rokov. Právom mu vo svojom veku patrí prezývka Slovenský Usain Bolt. Návšteva slovenského rekordéra mala u  študentov veľký ohlas. Pán Výbošťok bol dôkazom toho, že keď človek chce, tak sa dajú dosiahnuť ciele aj v neskoršom veku, len treba na sebe tvrdo pracovať.   Po besede si študenti mali možnosť prezrieť medaily a ocenenia jeho úspechov.

Po skončení aktivít sa študenti presunuli do kina, kde sa začali imatrikulácie študentov prvého ročníka.