Koľko rečí vieš, toľko krát si človekom

26. september je vo všetkých členských krajinách Európskym dňom jazykov. Na námestiach miest, na pôde škôl sa uskutočňujú rôzne aktivity, wokshopy, vystúpenia, cieľom ktorých je verejnosti sprístupniť jazyky a poukázať na dôležitosť ich ovládania.

Malou mierou sme v tento deň prispeli aj my, pedagógovia a žiaci Gymnázia Andreja Sládkoviča. Najskôr sme sa žiakom prihovorili prostredníctvom školského rozhlasu. V krátkom príhovore sme spomenuli význam tohto dňa, nevynechali sme ani jazykové zaujímavosti. A na záver sme pridali i súťažné otázky, na ktoré mohli odpovedať všetci žiaci. Tých najlepších sme odmenili sladkou odmenou.

Samozrejme zaujímavejšie to bolo na vyučovacích hodinách, na ktoré si jednotliví vyučujúci pripravili rôzne aktivity. Sledovanie filmu v pôvodnom znení. Prednáška a následná diskusia s lektorkami, ktoré k nám prišli v rámci aktivít ICM a ktoré rozprávali o svojej zaujímavej práci. Určite obľúbenou aktivitou je práca v skupinách, pri ktorej si žiaci navzájom zmerajú svoje sily. Naši prváci sa napríklad mohli presvedčiť, že i ich rodná slovenčina v sebe skrýva úskalia, keď mali poskladať verše známej básne, či napísať text so slovami, začínajúcimi sa na jedno písmeno. V iných triedach sa žiaci viac zamerali na cudzie jazyky. Priradiť obrázky k textu, doplniť správne slovo, overiť si svoje znalosti slovnej zásoby. To sú len niektoré z aktivít, ktorým sa žiaci venovali.

Dúfame, že spoločne strávené chvíle na hodinách, ktoré boli hravejšie ako inokedy, im aspoň na pár chvíľ budú rezonovať v pamäti. A nám, pedagógom, nezostáva nič iné, iba rozmýšľať nad ďalším dňom jazykov. Lebo či chceme alebo nie, jazyk, či už slovenský, anglický, francúzsky a mnohé ďalšie, sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. A my sa musíme snažiť, aby sme našim žiakom poskytli čo najkvalitnejšie jazykové vzdelanie.

Mgr. Miriam Kružliaková