DSC_0199-1

LONDÝN 2017

Po niekoľkoročnej prestávke, v dňoch 20.3.-24.3.2017, študenti Gymnázia A. Sládkoviča pod vedením Mgr. Adriany Korčokovej, znovu navštívili metropolu Veľkej Británie, Londýn. K našim študentom sa pridali aj žiaci základných škôl, ZŠ J. C. Hronského v Krupine, ZŠ v Hontianskych Moravciach a ZŠ v Dudinciach v spolupráci s Mgr. Ivonou Kosovou a Mgr. Janou Terenovou.

Po dlhej a náročnej ceste nás privítal slnečný Londýn, čo, ako iste viete, je veľká vzácnosť a slnečné lúče nás sprevádzali na našich potulkách po Londýne celý deň. Naše prvé kroky viedli z Greenwich ku Kráľovskému observatóriu a k Nultému poludníku, odkiaľ sme sa loďkou po rieke Temži prepravili do City of London. Nasledovala prehliadka Saint Paul´s Cathedral, Tate Modern, Shakespeare Globe a Golden Hind. Samozrejme, že sme nevynechali ani niektoré z nespočetného množstva londýnskych mostov, Millenium Bridge a Tower Bridge.

Po celodennej prehliadke mesta sme sa presunuli na miesto, kde už na nás čakali naše hostiteľské rodiny.

V stredu sa nám už slnko neukázalo a zažili sme aj typické anglické počasie, ale aj nepredvídateľné udalosti, ktoré otriasli nielen centrom Londýna, ale aj rodičmi našich ratolestí. Našťastie sme sa v tom čase nachádzali v bezpečí múzea voskových figurín, Madame Tussaud´s.  Pred dažďom nás ochránilo aj Prírodovedecké múzeum, kde si prišli na svoje hlavne milovníci prírodovedy. Nakoniec sme povolili uzdu nákupným maniačkam a maniakom na známej Oxford Street, kde sa nám podarilo úspešne vyliečiť strach z udalostí, ktoré sa v ten deň stali v Londýne.

Večer sa naše deti znovu rozpŕchli do „ svojich rodín“, kde sa o ich unavené telá a hladné žalúdky náležite postarali.

Na ďalší deň, po typických anglických raňajkách, sa naši cestovatelia vydali na poslednú celodennú túru veľkomestom. Žiaľ udalosti predchádzajúceho dňa nám trošku zmenili naše plány, ale vďaka našej šikovnej sprievodkyni sme uvideli takmer všetko, čo sme vidieť mali – miesta ako Westminster Abbey, Whitehall, Horse Guards Parade a Buckingham Palce sme vynechať nemohli.

Z Leicester Square sme pokračovali na známe miesto Picadilly Circus a do čínskej štvrte Soho, kde sme si vychutnali tú správnu atmosféru veľkomesta. Krásu výtvarného umenia sme si užili v National Gallery na známom Trafalgárskom námestí. Odtiaľ naše kroky viedli do Covent Garden, miesta pouličných umelcov a zabávačov. A to už bol posledný bod nášho výletu. Ešte posledné malé nákupy na cestu domov a odtiaľ do prístavu, kde nás loďka prepravila na miesto nášho odchodu.

S nostalgiou, ale plní nezabudnuteľných zážitkov sme nastúpili do autobusu a vydali sa na cestu domov.

See you London soon!

Mgr. Adriana Korčoková