Na stupňoch víťazov

V piatok 4. apríla 2014 ožila Stredná odborná škola v Žarnovici neobvyklým ruchom. Jej priestory obsadili účastníci 36. ročníka Krajskej prehliadky stredoškolskej odbornej činnosti. V sedemnástich súťažných odboroch si zmerali sily študenti, ktorí popri svojich bežných školských povinnostiach zvládajú na vysokej úrovni rozvíjať  svoje rozmanité záujmy a záľuby.

Medzi účastníkmi bola aj malá výprava  z Gymnázia  Andreja Sládkoviča v Krupine. V tomto roku našu školu na krajskej prehliadke reprezentovali tri súťažné práce, ktorým ich riešitelia venovali množstvo času a energie. Do súťaže sa nemá odchádzať bez ambícií, a preto sme aj my verili, že sa medzi množstvom prác nestratíme a tajne sme dúfali v postup do celoslovenskej prehliadky. Výsledky nakoniec prekonali očakávania.

V súťažnom odbore Problematika voľného času získala druhé miesto práca Rozvoj pohybových aktivít v Krupine riešiteliek Paulíny Miškovovej a Aleny Trtolovej. Ich práca je cenná najmä praktickým prínosom – zorganizovaním bežeckého podujatia pre verejnosť, ktorým založili v Krupine novú športovú tradíciu.

Študentka  Ivana Pupavová naplno zúročila svoj dlhodobý záujem o históriu a zvíťazila v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká odevná tvorba.  Jej práca s názvom Odevy časov dávno minulých prezentovala detailné kópie historických odevov, ktoré boli vlastnoručne ušité na základe dobových dokumentov a postupov.

Súťažná práca Ivony Kožehubovej v odbore Učebná pomôcka a didaktické technológie priniesla študentský pohľad na modernú podobu študijných materiálov. Interaktívny digitálny zošit s názvom Renesancia zaujal svojou komplexnosťou a spracovaním porotu natoľko, že jej udelila prvé miesto.

Malá, ale úspešná, bola naša účasť na tohtoročnej Krajskej prehliadke stredoškolskej odbornej činnosti. Študenti premenili svoju prácu na úspech a všetci postúpili na celoslovenskú prehliadku, ktorá sa uskutoční v Starej Ľubovni.

Mgr. Karol Vereš, GAS Krupina