Príspevky našich žiakov do SOČ

Poznáte svoje ruky?

Sme študentky GAS v Krupine a pracujeme na SOČ, ktorá je zameraná na hygienu rúk a choroby vyplývajúce z jej zanedbávania.

Hygiena rúk je veľmi dôležitou súčasťou každodenného života pre zachovanie nášho zdravia. Nie nadarmo sa hovorí: „Čistota, pol života.“ Aj keď žijeme v 21. storočí, ktoré je plné objavov v každej oblasti, mnohí z nás zabúdajú na základné hygienické návyky, medzi ktoré samozrejme patrí obyčajné umytie rúk. Zanedbanie hygieny môže spôsobiť mnohé závažné ochorenia. Šíria sa v organizme vtedy, keď choroboplodný zárodok prostredníctvom špinavých rúk prenikne do ústnej dutiny.

Najčastejšie sa vyskytujúcou chorobou je hepatitída typu A, vírusové infekčné ochorenie napádajúce pečeň. Má najkratší inkubačný čas zo všetkých typov hepatíd (15-49 dní) a fekoorálny spôsob prenosu. Môže byť nepriamy pri styku s potravinami či vodou alebo priamy pri kontakte s pacientom. Táto choroba postihuje najmä deti a mladšiu generáciu a môže mať epidemický charakter. Ďalej sa vyskytuje bacilárna dyzentéria, chrípka či rotavírusové hnačky.

Na bežnú hygienu sú vhodné mydlá a antibakteriálne prípravky (vlhčené obrúsky, špeciálne gély), ktoré zničia choroboplodné zárodky, a tým predídu možnosti prenosu alebo nakazenia sa rozličnými chorobami.

Prezrite si prezentáciu Choroby špinavých rúk

Silvia Búliková, 3.B
Zuzana Oravcová, 3.B

Cech starých bojových umení Vlčí tesák

Na našej škole GAS a OA v Krupine sa každoročne organizuje súťaž Stredoškolská odborná činnosť, kde sa študenti venujú témam z rôznych oblastí (história, zdravotníctvo, biológia, voľný čas…). My sme sa rozhodli spracovať tému Historický šerm, aby sme tak ľudom priblížili túto voľnočasovú aktivitu.

Skupina historického šermu Vlčí tesák funguje v Krupine od roku 2002 a venuje sa najmä šermu z obdobia druhej polovice 14. storočia, čo je prelom medzi gotikou a renesanciou. Zúčastňujeme sa rôznych vystúpení: slávnosti mesta, jarmoky, súkromné akcie alebo hromadné vystúpenia, kde vystupuje viacero skupín historického šermu.

Našou prioritou je pobaviť diváka, ale hlavne mu čo najviac priblížiť danú dobu. Zo zbraní používame predovšetkým jedenapolručný meč (dlhý meč), tesáky, kopije, halapartne, šable, meče, kladivá, sekery. Zbrane, ktoré používame si nevyrábame sami, ale dávame ich vyrábať u kvalifikovaných výrobcov. Na našich vystúpeniach nechýbajú ani rôzne druhy zbroje – krúžkové alebo plátové. Svoje schopnosti a skúsenosti zdokonaľujeme na pravidelných tréningoch a v školách šermu.

Od roku 2010 máme vytvorený lukostrelecký oddiel, ktorý sa zameriava hlavne na tradičnú streľbu. Zúčastňujeme sa rôznych lukostreleckých súťaží. Väčšinou sa nám aj podarí odniesť si nejakú medailu. No nie sme iba súťažiaci, ale aj organizátori lukostreleckých súťaží. Dve takéto súťaže sme zorganizovali na hrade Bzovík. Prvá mala 70 a druhá okolo 100 účastníkov.

Ak aj vám učaroval stredovek a radi vystupujete pred ľuďmi, neváhajte a kontaktujte nás. Hľadáme nových, nádejných šermiarov. Ak sa bojíte zbraní, môžete vyskúšať svoje herecké schopnosti. Veľakrát treba zahrať krčmára, žobráka alebo inú nešermujúcu postavu.
Kontakt: 0902 787 203 alebo 0903 547 303

Prezrite si prezentáciu o historických zbraniach

Ivana Pupavová,
Martin Kocman 3.B

Pridaj komentár