Spoznávanie predvianočnej Viedne

Jednou z obľúbených aktivít študentov Gymnázia A. Sládkoviča a Obchodnej akadémie v Krupine je aj návšteva predvianočnej Viedne. Keďže sa realizuje v období blížiacich sa najkrajších sviatkov roka, je už skoro vianočná atmosféra, neodmysliteľne spojená s tradičnými vianočnými trhmi, skutočným zážitkom pre ich návštevníkov. Pre Radničné námestie, ktoré je jedným z najstarších, najväčších a určite aj najkrajších nielen v Rakúsku, to platí dvojnásobne.

Hlavným cieľom exkurzno-poznávacieho zájazdu bolo však spoznávanie pozoruhodností mesta, predovšetkým v jeho historických súvislostiach. Postupne sme navštívili Prírodovedné múzeum, Hofburg – zimnú rezidenciu Habsburgovcov, originálne riešený Hundertwasserov dom, v historickom jadre mesta a určite jeho najväčšiu dominantu Dom sv. Štefana …. atď. Tu sa mohli žiaci aj individuálne poprechádzať ulicami Kärtnerstrasse a Graben. Okrem toho ich zaujali aj ďalšie architektonické skvosty: Dvorné divadlo (Burgtheater), Belveder, Viedenská radnica, Parlament, Umeleckohistorické múzeum, Votívny a Minoritný kostol … atď.

No a akýže by to bol zájazd bez záverečného „relaxu“ v nejakom nákupnom centre. Pri odchode z mesta valčíkov sa zastavili aj tam, aby si kúpili domov darček, alebo len tak „popásli oči“ nad ponúkaným tovarom. Teší nás každoročný záujem o túto akciu, ktorá sa organizuje z podnetu vyučujúceho nemeckého jazyka PaedDr. Tichomíra Tomusa. Posledná decembrová návšteva Viedne bola už jubilejnou dvadsiatou. Sme presvedčení, že žiaci i v budúcnosti budú mať záujem spoznávať históriu, kultúru, tradície krajiny, ktorá je našim blízkym susedom a s ktorým sme niekoľko storočí boli historicky spätí.

Mgr. Miriam Kružliaková