Študenti GAS Krupina spoznávali Rím

V dňoch 26.11.- 29.11.2021 sa žiaci a učitelia Gymnázia Andreja Sládkoviča Krupina, vybrali spoznávať krásu a históriu večného mesta – RÍM.

V skorých ranných hodinách nastúpili do taxíkov, ktoré ich dopravili na letisko Ferenca Liszta v Budapešti. Po približne hodinu a pol trvajúcom lete sme vystúpili v Ríme. Preprava  do hotela trvala chvíľu a mali sme  celý deň pre seba. Každý mal možnosť si vybrať čo chce  ako prvé vo večnom meste vidieť. Večer na spoločnej večeri sme si navzájom vymieňali poznatky a dojmy s prechádzky po Ríme, nevadilo nám ani to, že nás občas skropil dážď.

V sobotu sme už mali spoločný program návštevu Vatikánskych múzeí, Sixtínskej kaplnky, Bazilika sv. Petra, Anjelsky hrad, večerný Rím. Tu už počasie bolo k nám ústretové a celý deň nám svietilo slniečko na našich potulkách. Mnohých z nás ohúrili krásne zbierky v múzeu, maľby v Sixtínskej kaplnke, impozantnosť baziliky. Najväčší zážitok však bol  pohľad na Rím  z vyhliadky – kopuly Baziliky sv. Petra, na ktorú sme museli zdolať 165 schodov. Romantiku večera doplnil určite najromantickejší zážitok celého pobytu, keď mladý muž na kolenách pri fontáne di Trevi,  žiadal svoju priateľku o ruku za hlasného potlesku a podpory okolo stojacích.

Tretí deň nášho pobytu bol venovaný antickému Rímu, tak sme si za pomoci výkladu našej sprievodkyne, predstavovali ako večné mesto vyzeralo a žilo počas vlády rímskych cisárov. Navštívili sme  Koloseum, Fórum Romanum, Pantheon, Španielske schody, Lateránsku  baziliku, neobišli sme ani sochu zakladateľov Ríma pri sídle primátora mesta, fontánu štyroch riek a ďalšie pamätihodnosti tohoto večného a nádherného mesta.

Za sprevádzanie a odborný výklad  k pamätihodnostiam v Ríme ďakujeme p. Drahuši Kresanovej, našej bývalej absolventke GAS Krupina, ktorá už 20 rokov žije v Ríme  a sprevádza turistov po jeho krásach.

Mgr. Anna Borbuliaková, riaditeľka

Rím 2021