soč2014

Študentská vedecká konferencia v Krupine

Pravidelne po krajskom kole SOČ, Gymnázium Andreja Sládkoviča organizuje Študentskú vedeckú konferenciu. Nebolo tomu inak ani v tomto školskom roku, keď sa uskutočnil jej 11. ročník. Začala tak druhá dekáda histórie úspešného podujatia, ktoré vytvára priestor na prezentáciu žiackych prác presahujúcich rámec bežných školských úloh a povinností. Už sa stalo tradíciou, že pozvanie na školskú vedeckú konferenciu prijali hostia z iných škôl. Svoje zastúpenie mali: Gymnázium Ľ. Štúra Zvolen, Gymnázium Šahy, ZŠ s MŠ Pliešovce.

Program konferencie bol bohatý a rozmanitý. V prvom bloku sa predstavili žiacke aktivity a záujmy spojené so aktuálnym životom mladých: šport, ekológia, voľný čas…

Druhý blok na divákov dýchol históriou. 770. výročie obnovenia mestských práv mesta Krupina, je výročie, ktorým žije naše mesto celý rok a nemohli sme ho prehliadnuť ani v rámci konferencie. S Krupinou sú spojené životy žiakov, pre ktorých je Krupina rodiskom alebo bydliskom. To je to dosť dobrý dôvod vedieť o Krupine čosi viac. Históriu mesta priblížil vo svojom príspevku Dr. Miroslav Lukáč, človek najpovolanejší, autor monografie o meste Krupina. Aj žiacke príspevky boli tematicky zviazané s históriou: rekonštrukcia historických odevov, nové spôsoby vyučovania dejepisu, baroková architektúra v okolí mesta, historická prechádzka Šahami.

Program konferencie bol pestrý a každý si v ňom mohol medzi príspevkami nájsť niečo, čo ho zaujalo. Ukázali, sme, že máme študentov, ktorí sa popri učení venujú rôznym aktivitám. Úspešne reprezentujú svoju prácu, našu školu i mesto a najmä, získavajú neoceniteľné skúsenosti, ktoré zúročia vo svojom ďalšom štúdiu.

Napriek tomu, že konferencia nemá súťažný charakter, na záver prišli na rad ocenenia. Primátor mesta Krupina Ing. Radovan Vazan ocenil dve študentky gymnázia, Ivanu Pupavovú a Ivonu Kožehubovú. Študentky úspešne reprezentovali školu a tým aj mesto v celoslovenskom finále Stredoškolskej odbornej činnosti, kde získali prvé a druhé miesto vo svojich súťažných odboroch. Dlhoročný patrón podujatia Milan Ištván, prezident občianskeho združenia Partnerstvá pre prosperitu, slovne vyzdvihol úroveň podujatia a drobnými vecnými darmi ocenil každého zúčastneného.

11. ročník Študentskej vedeckej konferencie Gymnázia A. Sládkoviča v Krupine bol úspešný. Veríme, že tradícia podujatia sa zachová a o rok opäť privítame na našej pôde aktívnych študentov nielen z našej školy ale aj širšieho regiónu.

Mgr. Karol Vereš