Súťaž mladých prekladateľov „Juvenes Translatores“

Preložiť cudzojazyčný text hoci len do slovenčiny nie je vôbec ľahké. Presvedčiť sa o tom mohli aj naše gymnazistky: Veronika Mihalovičová (oktáva), Jana Hriňová (oktáva) a Kristína Kružicová (septima).

Dňa 24. 11. sa zúčastnili na súťaži, ktorú pod názvom „Juvenes Translatores“ (z latinčiny „mladí prekladatelia“) každoročne organizuje Európska komisia. Súťaž, ktorá vznikla pred piatimi rokmi so zámerom podporiť záujem o štúdium cudzích jazykov, je určená stredoškolákom.

Témou tohto ročníka bolo dobrovoľníctvo pri príležitosti Európskeho roka dobrovoľníctva. Súťažiaci z krajín Európskej únie mali za 2 hodiny preložiť jednostranový text z ľubovoľného úradného jazyka EÚ do ktoréhokoľvek iného oficiálneho jazyka EÚ. Naše 3 súťažiace sa rozhodli prekladať súťažné texty z anglického jazyka do svojho materinského jazyka.

Vyhlásenie víťazov (z každej zúčastnenej krajiny jeden) aj prevzatie cien sa uskutoční v prvom polroku 2012.

Mgr. Ivana Sklenková