Anna Franková – Odkaz dejín dnešku

Pri otázke, kto je Anna Franková, mnohí hľadáme v pamäti odpoveď. Organizátori putovnej výstavy, ktorá bola v týchto dňoch nainštalovaná na Gymnáziu A. Sládkoviča v Krupine, nám na túto otázku odpovedali najlepšie. Výstava sa konala pod záštitou nadácie Dom Anny Frankovej a slovenskej Nadácie Milana Šimečku.

Anna Franková bola mladé židovské dievča. Narodila sa v roku 1929 v Nemecku. Pred rastúcim antisemitizmom unikla spolu s rodinou do holandského Amsterdamu. Tu prežívala svoje detstvo. K trinástym narodeninám dostala denník a s veľkým nadšením si ho začala písať. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa o pár desaťročí nestal najčítanejším denníkom na svete. Anna prežívala každý deň s obrovským entuziazmom. Riešila problémy s rodičmi, v škole, prvé lásky… Jedného dňa sa však jej život zmenil. Musela sa spolu s rodičmi a priateľmi ukryť pred prenasledovaním. Prečo? Boli predsa Židia. Vnímaní ako zbytoční, nepriatelia, bez práv . Nasledujúce dva roky prežila v „zadnom trakte“ otcovej firmy v provizórnych podmienkach a za aktívnej pomoci nežidovských priateľov. Všetky svoje pocity a udalosti všedných dní si zapisovala do svojho denníka. V auguste 1944 ukrývajúcich sa ktosi prezradil. Všetci, vrátane Anny, skončili v koncentračných táboroch. Prežil iba jej otec Oto Frank.

Výstava bola určená študentom stredných škôl a žiakom ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl. Nemala podať len informácie o živote Anny Frankovej, antisemitizme, holokauste, ale mala návštevníkov upozorniť na formy diskriminácie v ich okolí. Prehliadkou sprevádzali študenti Gymnázia A. Sládkoviča a Obchodnej akadámie v Krupine. Tí, ktorí výstavu absolvovali, prijali Annin odkaz… Takže by teraz malo byť okolo nás menej nenávisti, neznášanlivosti, diskriminácie a viac pochopenia pre iných.

Mgr. Veronika Plichtová

Pridaj komentár