paris42014

Paris, je t´aime

Paríž, mesto svetiel, módy, čarovných zákutí, malých kaviarní a najmä nespočetného množstva pamiatok. Táto metropola Francúzska sa stala našim prechodným domovom na tri dni.

28. apríla nastúpila skupina žiakov Gymnázia Andreja Sládkoviča a Obchodnej akadémie v Krupine na cestu, smer Paríž. Prechádzali sme cez územie Českej republiky, kde sme pred Prahou prešli popri pamätníku, postavenom na mieste havárie Alexandra Dubčeka. Ďalej sme pokračovali cez Nemeckú republiku, aby sme v ranných hodinách prekročili hranice Francúzska.

Utorňajšie ráno nás privítalo slnečnými lúčmi a my sme plní očakávanie obdivovali Paríž. Ako prvú sme navštívili Invalidovňu s hrobkou Napoleona a Múzeami vojny. Cez najkrajší most, most Alexandra III. sme prešli popri Petit a Grand palais na najslávnejšiu a najväčšiu avenue v Paríži, na Champs-Elysées .  Otvoril sa nám úžasný priestor s výhľadom na Víťazný oblúk. Mali sme možnosť nazrieť do kaviarničiek, pokochať sa luxusnými butikmi a nakúpiť prvé suveníry. Na jej konci nás čakal Víťazný oblúk, postavený Napoleonom I. Metrom sme sa presunuli na najvyššie položené  miesto, na Montmartre. Na jeho vrchole sa týči Bazilika Sacré Coeur i neďaleké námestie umelcov, námestie du Tertre. A samozrejme, nemohli sme zabudnúť na jeden zo symbolov mesta, na kabaret Moulin Rouge. Aj keď sa večerný Paríž s nami lúčil dažďom, my sme sa už tešili na ďalšie pamiatky.

Stredajší program bol vyplnený návštevou tých naj pamiatok Paríža. Ako prvý sme navštívili kráľovský palác Versailles a jeho Zrkadlovú sálu. Počasie nás znovu nesklamalo a naozaj v jarnom slniečku sme sa prešli i zámockými záhradami. Paríž, to je mesto, v ktorom sa spája minulosť so súčasnosťou. A tak ďalšou zastávkou bola moderná štvrť la Défence, plná mrakodrapov, obchodov, moderných sôch a oblúkom, la Grande Arche. Z nej sme sa po spletitej ceste cez námestie de l´Etoile s Víťazným oblúkom presunuli k jednému z najznámejších svetových múzeí, do Louvru. Tento bývalý kráľovský palác v sebe skrýva úžasné umelecké diela, ktoré nás previedli rôznymi historickými obdobiami. Samozrejme, naše kroky viedli najskôr k slávnej Mona Líze, aby mnohí z nás boli prekvapený veľkosťou, či práve naopak „malosťou“ tejto renesančnej maľby. Cez záhrady Tuileries sme sa dostali na najväčšie námestie, na Námestie Svornosti s týčiacim sa Obeliskom.

Ani sme sa nenazdali, a pred nami bol posledný deň nášho výletu. A Paríž, akoby to vedel; slnečné lúče sa striedali s dažďovými kvapkami. Ale ani to nám nebránilo v tom, aby sme si užili posledné okamihy. Tentokrát sme začali našu prechádzku mestom v Luxemburských záhradách, ktoré sú obľúbeným miestom turistov i Parížanov. Popri Sorbone sme prešli mostom zaľúbených a pred nami sa vo svojej kráse týčila katedrála Notre Dame. Jej vnútro nás ohromilo ešte viac. A aj keď všade bolo veľa turistov, vychutnali sme si jej atmosféru. Nepriaznivé počasie nás opäť zahnalo do metra, ktorým sme sa presunuli k pamiatke, na ktorú sa mnohí tešili už od prvého dňa. Pred nami sa týčila konštrukcia najnavštevovanejšej pamiatky. Eiffelova veža. Z jej vrcholu sa nám otvoril výhľad na celé mesto. Posledné zbohom Parížu sme dali počas vyhliadkovej plavby na Bateau Mouche, kedy sme si ešte raz mohli vychutnať všetky historické pamiatky.

Verím, že Paríž zostane navždy v pamäti všetkých našich žiakov. A že raz, ak budú mať možnosť, ho navštívia opäť, aby si mohli vychutnať jeho neopakovateľnú atmosféru.

Mgr. Kružliaková Miriam