2019-03-12 10.25.28-1

Písomné maturity 2019

Prvou skúškou študentov maturitného ročníka je externá forma písomnej časti maturitnej skúšky. Tento rok prebiehali písomné maturity od 12. marca do 14. marca 2019. Písomnú maturitu absolvovalo viac ako 43 100 študentov stredných škôl.  Študenti písomne maturujú z dvoch povinných predmetov, ktorými sú slovenský jazyk a literatúra a cudzí jazyk. Naši maturanti zo 4.G si všetci vybrali anglický jazyk ako povinný cudzí jazyk.  Výhodou pri slovenskom jazyku je možnosť si zvoliť maturity elektronickou formou. Od písomnej sa líši hlavnou výhodou, že výsledok  sa študent dozvie okamžite. Pri písomnej (papierovej) forme musia študenti na výsledok čakať až do mája. Elektronickú formu MS zo slovenského jazyka si na našej škole zvolilo 12 študentov 4.G.  Na študentov 12. a 13. marca 2019 čakal v doobedných hodinách test, v poobedných hodinách písali slohovú prácu. Na slovenskom jazyku si mali možnosť vybrať zo 4 ponúkaných štýlov a tém, na anglickom jazyku bola stanovená len jedna téma, ktorou bol tento rok – šport. Ohlas u študentov na túto tému bol veľmi pozitívny.  14. marca 2019 si dobrovoľnú maturitu z matematiky vybrali len traja študenti, všetci elektronickou formou. Sme veľmi radi, že všetci študenti maturujúci elektronickou formou boli úspešní a maturitu zvládli. Polovicu svojej maturitnej cesty majú za sebou. Veríme, že rovnako úspešní budú aj v máji počas ústnej formy maturitnej skúšky.

Ďakujeme pedagógom a nepedagogickým zamestnancom za prípravu a výborný priebeh maturity.

Mgr. Gajdošíková Oľga

Názory študentov na MS:

Martina Emma Mackovová, študentka 4.G, názor na MS zo slovenského jazyka a literatúry
Martina Emma Mackovová
„ Maturita zo slovenského jazyka bola, nielen podľa môjho názoru, dosť ťažká. Niektoré otázky mi nesadli a v strese som sa poriadne nevedela sústrediť. No keďže som maturovala elektronicky, vedela som hneď výsledky môjho testu a som rada, že som bola úspešná. Okrem toho som si stále mohla kontrolovať čas, ktorý mi zostával na napísanie testu.  Čo sa týka slohu zo slovenského jazyka, bola som milo prekvapená aké dobré témy nám NÚCEM vybral. Vedela som si hneď zvoliť tú, pre mňa najľahšiu a najvhodnejšiu. Som rada, že už mám aspoň polovicu za sebou a ostáva len zvládnuť ústnu  časť maturitnej skúšky.“

Pavel Mikulčík, študent 4.G, názor na MS zo slovenského jazyka a literatúry elektronicky
Pavel Mikulčík
„ Slovina bola veľmi ťažká. Podľa mňa som ťažší test ešte neriešil. Veľa otázok ma zaskočilo a boli chaotické. V niektorých úlohách som pokladal všetky odpovede za správne. Neviem, čo si mám o tom myslieť! No na ten test som sa pripravoval, všetko som si preriešil a potom to takto skončí. Ale myslím, že keby som si mal nabudúce vybrať písomnú formu, jednoznačne by som išiel písomne. Pretože je to lepšie. Navyše som sa v počítačovej miestnosti vôbec nemohol sústrediť, neviem prečo. Každopádne papierová forma je určite lepšia. Elektronicky som išiel len preto, lebo som chcel vedieť hneď výsledky. Nevydržal by som čakať do mája.“

Natália Packová, študentka 4.G, názor na MS z anglického jazyka
Natália Packová
„ Pred anglickým jazykom som mala obrovský rešpekt, bála som sa aký bude posluch a celková náročnosť testu. Posluch nebol z tých najlepších, ale ani z tých najhorších. Myslím, že nikto z nás nemal problém vyčítať o čom sa v posluchu rozpráva. Typy úloh boli stále rovnaké ako v predchádzajúcich testoch, preto ma nič neprekvapilo. Z textov, ktoré boli v teste sa tiež dali vylúštiť správne odpovede, no je jasné, že určite vždy správne neboli a nebude to excelentný výsledok. Čo sa týka slohu, mali sme super tému a nebol problém zapísať celú stranu. Pevne verím, že som to zvládla a taktiež už sa len tešiť na ústne.“

Daniel Mrázek, študent 4.G, názor na MS elektronickou formou
Daniel Mrázek
„ Vybral som si E-maturitu a vyhovovalo mi to, pretože som v tom mal väčší prehľad a celú dobu mi ukazovalo čas, takže som vedel, koľko času mi ostáva. Testu zo slovenčiny som sa neobával, ale niektoré otázky ma dosť potrápili. Každopádne bol test dosť náročný. Angličtiny som sa obával viac ako slovenčiny, ale myslím si, že to nebolo až také náročné. Boli otázky, ktoré mi sadli, a ktoré mi nesadli. Tohtoročná téma na sloh s názvom šport mi sadla ako uliata, a keďže som športovec, písalo sa mi veľmi dobre.“

Svetlana Botlová, študentka 4.G, názor na MS
Svetlana Botlová
„Podľa môjho názoru bol test zo SJL dosť ťažký, ale nie nezvládnuteľný. Väčšina otázok bola relevantná, zodpovedala učivu stredných škôl alebo povinnej literatúre. No našlo sa aj pár otázok, ktoré so slovenčinou veľmi nesúviseli. Test z angličtiny bol tiež trochu ťažký, ale myslím, že zahŕňal vedomosti, ktoré by mal mať študent, ktorý ovláda angličtinu na úrovni B2. Myslím si, že by testy mali byť nastavené tak, že tí žiaci, ktorí mávali na vysvedčení jednotku, by mali mať jednotku aj z maturitného testu.“

Písomné maturity 2019