Pracujeme na SOČ-kách – „Na chvíľu späť v histórii“

Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do Stredoškolskej odbornej činnosti. Ja som sa rozhodla spracovať tému v odbore Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba. Zamerala som sa na tvorbu historických odevov z obdobia gotiky a renesancie, ktoré som po zhotovení prezentovala viacerými aktivitami.

V našej škole som organizovala „Jeden deň v historických šatách“. Bol to deň, počas ktorého sme sa ja, tri spolužiačky a jedna pani profesorka obliekli do kostýmov a celý deň sme v nich strávili v škole. Pri tom sme sledovali reakcie okolia a svoje vlastné pocity.

Ďalšou aktivitou bolo výučbové stretnutie, kde som prostredníctvom prezentácie predstavila históriu odievania v daných obdobiach. Opísala som konkrétne typy odevov pomocou obrázkov a názorne ich ukázala na vytvorených kostýmoch. Druhú časť stretnutia tvorila diskusia, kde som priblížila priebeh mojej práce a tvorby jednotlivých šiat, ale tiež odpovedala na otázky zúčastnených spolužiakov.

Viackrát som dievčatám dala možnosť kostýmy si na sebe vyskúšať a odfotiť sa v nich. Niektoré túto ponuku s nadšením využili a na vlastnej koži zažili kúsok histórie.

Viac informácií a fotiek z tejto akcie môžete nájsť na nachviluspatvhistorii.blog.cz

Ivana Pupavová, 4.B