20220408_103242

Psota na Slovensku

Dňa 8. 4. 2022 sa pre žiakov prvého a druhého ročníka gymnázia Andreja Sládkoviča konalo v Bátovciach v divadle Potôň podujatie s názvom PSOTA NA SLOVENSKU venované téme – migrácia,  ktorú sme rozoberali s odborníkmi v rámci jednotlivých diskusií.

Na úvod programu sme si pozreli inscenáciu Americký cisár, ktorá bola vytvorená na základe rovnomennej reportáže rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka.  Po jej  skončení nasledovala diskusia s režisérkou Ivetou Ditte Jurčovou a scenáristom Michalom Ditte. Žiaci sa počas rozhovoru mohli dozvedieť, aké náročné bolo hranie tohto predstavenia a čo znamenali jednotlivé metafory a symboliky v inscenácii.

Živá kniha s migrantkou Mirnou, žijúcou na Slovensku a pôvodom z Iraku bola pre mnohých obohatením a spoznaním inej kultúry. Dozvedeli sme sa od nej, aká krutá je nútená migrácia. Porozprávala nám svoj príbeh, ako sa dostala na Slovensko a čo tomu predchádzalo.

Pripravili si pre nás aj workshopy, kde sme sa mohli realizovať v kreatívnom písaní so spisovateľkou, divadelnom hraní, ktoré mal pod taktovkou herec Filip Jekkel a v umeleckom tvorení s Ukrajinkami Polinou a Ritou.

Záverečnú diskusiu o migrácii viedol Rado Sloboda, ktorý je riaditeľom Amnesty international Slovensko s hostkami  Mgr. Art Vierou Dubačovou, bábkoherečkou, bývalou poslankyňou a aktuálne aj dobrovoľníčkou na ukrajinskej strane a JUDr. Miroslavou Mittelmannovou, advokátkou, ktorá spolupracuje s Ligou za ľudské práva, poskytuje právnu pomoc utečencom a cudzincom a venuje sa aj vzdelávaniu študentov na Právnickej fakulte v Trnave v rámci azylového práva.

Ďakujeme za príjemne strávený deň.

Peter Suchý, 2. G

Psota na Slovensku