Študentská firma Eco & You – Gymnáziu Andreja Sládkoviča Krupina

Na  Gymnáziu Andreja Sládkoviča Krupine, sa v rámci zvýšenia kompetencií  finančnej gramotnosti žiakov, vyučuje už druhý rok Aplikovaná ekonomika .
V rámci projektu JA Slovensko si žiaci  GAS v Krupine, založili študentskú firmu Eco & You.

Naše gymnázium  je vo vzdelávaní žiakov zamerané na prírodovedné predmety a  životné prostredie. V rámci študentskej firmy sme sa zaoberali  aktuálnou témou o ekologickejšom riešení každodenného života.  Počas svojej činnosti  vyrábali a predávali hračky pre psov z recyklovaného textilu, plátenné tašky, ako náhrady za tašky igelitové a predajom ekologických vreciek na biologický odpad.
Obchodný názov našej firmy vystihoval  predmet činnosti a zameranie firmy. Inšpiráciou nám v súčasnosti bolo upriamiť pozornosť na ekológiu v prepojení na jednotlivca, jeho povinnosť prispieť k ochrane životného prostredia. Uvedomili sme si, že naša planéta má šancu na zlepšenie iba v prípade, ak každý jednotlivec svojimi malými činmi prispeje k jej ochrane.
Hlavným zameraním študentskej firmy bol nákup a predaj tovaru. Ťažisko a dôraz žiaci počas fungovania firmy kládli na nákup a predaj ekologického tovaru a výrobkov konečnému spotrebiteľovi.  Tak sme chceli prispieť k postupnému znižovaniu a vyradeniu plastových obalov z používania, recyklovaniu textilu a v konečnom dôsledku aj separovaniu odpadu. Zdroj: https://ecoyou.webnode.sk/
Naši žiaci sa  zapojili aj do súťaží v rámci Veľtrhu podnikateľských talentov, ktorého 27. ročník celoslovenskej súťaže študentských firiem,  bola  súčasťou najväčšieho podnikateľského festivalu v Európe GenE.
Podujatie sa konalo pod záštitou Eduarda Hegera, predsedu vlády Slovenskej republiky a s podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Študenti sa stretli so svojou konkurenciou a súťažili v niekoľkých kategóriách. V kategórii Manpower Leadership Award, získala  prezidentka študentskej firmy Eco & You, pri GAS Krupina  Ela Kocková 1. miesto. zdroj https://www.firma.jaslovensko.sk/veltrh/
Činnosť firmy bola ukončená Valným zhromaždením, ktoré rozhodlo o likvidácii študentskej firmy dňa  21.4.2022.

Ďakujem  žiakom 3.G za aktívny prístup k povinnostiam, reprezentáciu školy a Ing. Márii Šumichrastovej za podnety a aktivity, ktorými motivovala žiakov pracovať vo firme aj vo svojom voľnom čase.

Mgr. Anna Borbuliaková, riaditeľka školy