IMG_20220209_114933

Súťaž Mladý Európan

Dňa 28.4. 2022 sa v priestoroch Gymnázia Andreja Sládkoviča uskutočnilo regionálne kolo súťaže Mladý Európan. Tejto súťaže sa žiaci našej školy zúčastnili prvý krát, čiže nemali vysoké ambície. Do súťaže sa celkovo zapojili tri družstvá z Banskobystrického kraja (Banská Štiavnica, Detva, Krupina). Podmienkou vstupu do súťaže bolo vypracovanie projektu o aktuálne predsedajúcej krajine Rade EÚ (o Francúzsku) alebo o krajine, ktorá bude predsedníckou krajinou od júla 2022 (Česko). Projekty boli hodnotené 4-člennou komisiou. Po úspešnom zvládnutí projektu sme začali súťažiť. Súťaž pozostávala z 3 kôl. V prvom kole sa družstvá museli potrápiť s písomným vedomostným testom o EÚ s počtom 50 otázok. Test bol zameraný na vybrané oblasti EÚ: inštitúcie, história, geografia, politika a ekonomika. V druhom kole mali za úlohu správne vyplniť jazykovú krížovku  a určiť jej tajničku v čo najkratšom časovom intervale. V treťom kole sa museli popasovať s vedomostným kvízom. Našim žiakom sa najviac darilo vo vedomostnom teste a kvíze. Aj napriek menšiemu počtu bodov v jazykovej tajničke a prezentácií sa našim žiakom podarilo vyhrať nad Gymnáziom v Detve o jeden jediný bod. Nečakaná výhra prekvapila nielen súťažiacich ale aj pedagógov. Naši študenti postúpili do celoštátneho kola, ktoré sa uskutoční v Trenčíne v polovici júna. Školu reprezentovali Nina Fekiačová, Miriam Verónyová, Šimon Troiak.

Súťaž Mladý Európan 2022